סביבונים

איזה כיף,  חג החנוכה הגיע ועמו הסביבונים! המשחק הכי כיף של החג!

סביבון, וזה לא משנה בן כמה אתה הוא המשחק של חנוכה. אווירת החג המאושרת והחופשה בה רבים נמצאים במהלכו משרים אווירה משמחת של משחק, הוד והדר. חנוכיות יפות מאירות את הבית, ילדים משחקים בסביבונים, מקשטים את חדרי הבית במדבקות ומציירים ציורים במיוחד לחג הנהדר.

אז למה ילדים משתגעים על סביבונים?

אם נרצה להבין קצת למה הסביבון כל כך פופולרי, נגלה שהוא צעצוע עתיק מאוד. ניתן למצוא את הסביבונים בתרבויות שונות בכל רחבי העולם – מהמזרח הרחוק ועד יבשת דרום אמריקה הרחוקה, בה נהגו המקומיים לשחק עם סביבון הנע על צירו באמצעות חוט. עם הזמן, הסביבון הפך להיות חלק מהמסורת היהודית של חג החנוכה – בדיוק כמו החנוכיות היפות והמאירות.

כיצד הסביבונים נכנסו למסורת היהודית?

האמת, במקרה. סביבון, אותו צעצוע הנע על צירו, היה משחק הגרלה מאוד פופולרי בגרמניה של המאה ה-16. ילדים יהודים ונוצריים נהגו לשחק בסביבוני עץ במסגרת משחקיהם (ממש כמו משחק הקובייה) כשכל אחת מפאותיו סימנה לא זכייה ולא הפסד (נ), זכייה (ג), חצי זכייה (ה) או  הפסד (ש). עם הזמן, הפכו הסביבונים לחלק מהמסורת היהודית כשחיברו בין המשחק לנס הגדול שאירע בימי החנוכה. האותיות שהופיעו על הסביבונים עברו לסמל "נס גדול היה שם" (ואם בישראל – פה).

כיום, איננו יכולים לחשוב על חנוכה ללא סביבונים. הם הפכו לחלק בלתי נפרד מהחג, ממש כמו חנוכיות או דמי החנוכה מהם נהנים הילדים ומשתמשים לרכישת מתנות. הסביבון הפך מקור להשראה עבור סיפורים ושירים, קישוטים ומשחקים.

כיום ניתן למצוא מגוון ענק של סביבונים, מסביבונים המיועדים לילדים ועד סביבונים מעוצבים ממתכת, זכוכית ועץ, הסביבונים מלאי עיטורים וציורים הקשורים לחג ולארץ ישראל. ניתן להציב כחפצי נוי בבית ולשחק בהם בימי החנוכה. הסביבון הך לפריט אומנות יפה המהווה מקור השראה לאומנים נחשבים היוצרים סביבונים מעוצבים יפהפיים, והנחשבים כפריט אומנות המסמל את החג בפאר כמו החנוכיות המעוצבות שלהם.

המגוון הרחב של הסביבונים, גדולים וקטנים, מאפשר לכולם – ילדים ומבוגרים, ליהנות מהמשחק הנהדר בימי החג. אין תמונה יפה יותר בימי חג החנוכה, מלראות משפחה מתכנסת ביחד, מדליקה את נרות החנוכיה היפה, שרה שירים וכולם נהנים יחדיו ממשחק בסביבונים בעודם מתענגים על מאכלי החג.

אז אין תירוץ. בחנוכה כולנו חוזרים לילדות ומשחקים בסביבונים. כשהחג יסתיים ונמתין כולנו לשנה הבאה, הסביבונים היפים והמעוצבים יהפכו בחזרה לפריט נוי יפה יחד עם החנוכיות, אחד ליד השני, יפים ומיוחדים.

 

חג חנוכה שמח!כתוב תגובה
תגובות
03/01/2022 16:03
1