הדלקת נרות החנוכה

מבין המסורות השונות של החג, הדלקת נרות החנוכיה היא המוכרת ביותר. במהלך כל אחד משמונת ימי החג, ניתן לראות משפחות יהודיות מתקבצות יחדיו לביצוע מצוות הדלקת 8 נרות החג בחנוכיה שלהם. הם עושים זאת באמצעות נר ההדלקה – השמש (שמקומו בחנוכיה בולט מעל יתר 8 הקנים, המציינים כל אחד מימי החג). מצוות הדלקת נרות החנוכה מתקיימת כשעה לאחר רדת החשיכה ומס' הנרות אותם מדליקים מדי ערב הולך וגדל כסמל לנס פך השמן אשר הספיק לשמונה ימים בימי בית המקדש.

בכל ערב, נאמרות ברכות החנוכה: בלילה הראשון של חג החנוכה נוהגים לברך שלוש ברכות: "שהחיינו", "שעשה ניסים לאבותינו", ו"להדליק נר של חנוכה". בשאר ימי החנוכה נוהגים לברך רק את ברכת "שעשה ניסים לאבותינו" ו"להדליק נר של חנוכה". בנוסף, נהוג לשיר שירים כ"מעוז צור" ותפילות כ-"על הניסים".

את החנוכיה נהוג להציב במקום בולט כלפי חוץ, על מנת לפארה ולהראות זאת לכל העוברים בקרבת החנוכיה כתזכורת לנס החנוכה. לכן, נהוג להציב את החנוכיה במקום הנראה כלפי חוץ, בחלון או בפתח הבית. בתים יהודיים בכל רחבי העולם מלאי שופעים אור ושמחה בימי החג וקולות שיר נשמעים מכל עבר.

כיום, ניתן למצוא מגוון רחב של חנוכיות המשמשות להדלקת נרות או שמש ופתילות. אחד מהמצוות המוכרות והידועות היא תפארת החנוכיה ישנן חנוכיות שונות ומיוחדות, בגדלים שונים, בעלות עיטורים שונים ומחומרים שונים, המתאימות לטעמו וכיסו של כל אדם: חנוכיות אלומיניום, חנוכיות עץ, חנוכיות קריסטל, חנוכיות ניקל, חנוכיות אבן, חנוכיות מתכת, חנוכיות זכוכית, חנוכיות מודרניות וקלאסיות. ניתן אף למצוא חנוכיות מיוחדות המתאימות לנסיעות, המאפשרות לך לציין את החג כשאתה נמצא רחוק מביתך. כמובן שאסור לשכוח את הילדים, האוהבים להדליק את החנוכיות המיוחדות המעוצבות במיוחד עבורם ולהציבן ליד החנוכיה הגדולה והמעוצבת של המשפחה.

מה עוד אפשר לדעת על מסורות החנוכה? מסורת נוספת ואהובה מאוד על ילדים (האמת, שגם על מבוגרים) היא משחק עם סביבונים בגדלים שונים והעשויים מחומרים שונים – מתכת, עץ וזכוכית. הסביבון הוא צעצוע בן ארבע פאות המסתובב על צירו. על כל אחת מארבע הפאות מופיעה אות עברית – נ', ג', ה, פ' וביחד "נס גדול היה פה" (ואם בגולה – ש' במקום פ' כמשמעות שם, בארץ ישראל), משפט המציין את נס פך השמן שהספיק לשמונה ימים. חג החנוכה הוא גם חופשה לילדים, המבלים עם חבריהם ובני משפחתם. ילדים רבים נהנים מצביעת חוברות צביעה לחג ומשחק בחוברות מדבקות לחג בזמן שהם נהנים מאכילת מאכלי החג, סופגניות מלאות ריבה בטעמים שונים וגם לביבות.

חג חנוכה שמח! תהנו מהחג!

 

 

כתוב תגובה
תגובות
03/01/2022 16:04
1